Przejdź do treści
1
2
3
4
5
6
Przejdź do stopki

POMAGAMY

Treść

 

POMAGAMY


„Każdy ma coś, co może dać innym” (B. Bush)

 Czy potrafimy zrobić coś dla innych, nie oczekując nic w zamian? Chcemy wierzyć, że wielu ludzi jest do tego zdolnych. W dzisiejszym świecie altruiści są traktowani jak ludzie niepoważni. My chcemy to zmienić. Chcemy pokazać naszym podopiecznym, że warto pomagać. Jedyne, co jest potrzebne, to odrobina dobrej woli i chwila, którą możemy poświęcić dla dobra innych.

Pomaganie innym to wspaniały czyn. Współczucie dla innych w dzisiejszym świecie wykazują tylko nieliczni. Bezinteresowność - samo słowo ma w sobie coś niezwykłego. Pomagając bezinteresownie myślimy tylko i wyłącznie o tym, co my możemy od siebie dać innym. Nie oczekujemy korzyści za ten czyn. W dzisiejszych czasach to rzadko spotykane. Spotkać taką osobę, która pomaga bezinteresownie, to skarb.

Chcemy wykształcić w naszych podopiecznych potrzebę pomagania innym. Lubimy pomagać innym, czujemy wtedy, że naprawdę żyjemy, że jesteśmy potrzebni. Życzliwość i wsparcie okazywane osobom, które tego potrzebują, daje korzyści wszystkim. Potrzebujący dostają bezinteresowną i wymierną pomoc, zaś ci, którzy jej udzielają – lekcję życia i satysfakcję.

Dlatego od wielu lat uwrażliwiamy naszych uczniów na pomoc innym. Szkoła mając za patrona Jana Pawła II nie może być nieczuła na potrzeby drugiego człowieka. Jest niejako zobowiązana pomagać innym.

 

Jan Paweł II mówił: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

Od lat staramy się pomagać innym, włączamy w działania charytatywne, zbieramy pieniądze w akcji „Góra grosza”. Początkowo zbieraliśmy pieniądze w akcji „Góra grosza” na cele wyznaczone przez organizację, a od kilku lat pieniądze zbieramy i przekazujemy potrzebującym wokół nas. Chcemy wspierać działaniami charytatywnymi i pomocowymi innych w naszej małej ojczyźnie. Tu też nie brakuje potrzebujących.

 

Chcielibyśmy podziękować UCZNIOM i ICH RODZICOM w imieniu wszystkich, którzy dotychczas tę pomoc od nas otrzymali za życzliwość i empatię.

Dziękujemy !!!

 

2013 rok

„Góra grosza” – przekazaliśmy organizacji

kwotę 508,33 zł

 

2014 rok

„Każdy grosz na wagę złota” – przekazaliśmy 1200 zł

pani Marii S.  z Muszyny na zakup protezy.

 

2015 rok

„Każdy grosik się liczy” – przekazaliśmy kwotę 600 zł babci opiekującej się czwórką dzieci swojej zmarłej córki / z Muszyny/

 

2016 rok

„Pomagać każdy może” – przekazaliśmy kwotę 1500 zł mamie

6-letniego bardzo ciężko chorego Dawida ze Złockiego

 
 

Lekcja człowieczeństwa w klasie III

(budujemy budkę dla bezdomnego kotka)

 „Ratując jednego zwierzaka nie zmienisz świata, ale możesz zmienić świat tego jednego!”

 

A kiedy pada deszcz BEZDOMNE koty mokną.

Co zrobić masz, sam wiesz:

w piwnicy otwórz okno.

A kiedy szron się szkli,

spod nóg i kół śnieg pryska

zamknięte uchyl drzwi,

zmarznięte wpuść kociska.

Bo może być i tak:

w twych grzechach zaczną grzebać,

A kot - da łapką znak, Uchyli furtkę Nieba...

 

 Dawno temu dzikie psy żyły w stadach, świetnie radząc sobie ze zdobywaniem pokarmu w grupie. Były sprytne i zaradne, nie potrzebowały pomocy człowieka by przeżyć. Koty prowadziły samotniczy tryb życia. Polowały w pojedynkę, też świetnie sobie radząc. Psy i koty to pierwsze udomowione przez człowieka zwierzęta. Gdy człowiek zrezygnował z wędrownego trybu życia i zaczął osiedlać się na dłużej w jednym miejscu, szybko odkrył, że te inteligentne zwierzęta mogą być mu przydatne. Później zaczęto hodować psy i koty dla przyjemności - z towarzyszów życia stały się maskotkami. Maskotkami zależnymi od człowieka, które nie potrafią już przeżyć samodzielnie. Obecnie to ludzie są odpowiedzialni za los tych zwierząt.

 

Kiedy nie rozmnażamy własnych zwierząt, zwiększamy szanse psów i kotów ze schronisk na znalezienie opiekunów – co często oznacza uratowanie im życia. Większość z nich wychowała się z człowiekiem, ale z różnych powodów straciła właściciela. W polskich schroniskach żyje obecnie ponad 16 tysięcy KOTÓW i 70 tysięcy PSÓW, dla których nie ma domów. Dlatego najlepszą metodą, żeby bezsensownie nie rozmnażać zwierząt jest ich sterylizacja. POPROŚ RODICOW BY WYSTERYLIZOWALI TWOJEGO PSA LUB KOTA. Nie powiększajmy liczby bezdomnych zwierząt. Zamiast małego psa czy kota od Ciebie, ktoś może wziąć zwierzę ze schroniska. Dobrych rąk jest dużo mniej niż psów i kotów.

 

 Jak my możemy pomóc zwierzętom:

- zadbaj o zwierzęta w domu i przy domu

- dokarmiaj ptaki zimą

- poproś kogoś dorosłego, aby w Twoim imieniu zarejestrował się na stronie http://www.poomoc.pl/ Codziennie klikaj w  ikonki. Każde kliknięcie to 5 groszy przekazywane przez firmy dla potrzebujących ludzi i zwierząt. TO NIC NIE KOSZTUJE, A TYLE DOBREGO MOŻNA ZDZIAŁAĆ!

- chcesz wziąć psa czy kota – weź ze schroniska

- pomóż zwierzętom bezdomnym w miejscu zamieszkania (zbuduj budkę np. dla kotka)

 

Zadbajcie o Wasze zwierzęta domowe i gospodarskie tak, by były taaaaaaaaaaaaaaaaaaakie szczęśliwe jak ci dwaj!

 

 

Budka dla bezdomnego kotka

Zacząć pomagać trzeba od najbliższej okolicy. W Muszynie też są zwierzęta bezdomne, niczyje. Ludzie bezmyślnie rozmnażają koty i psy, które potem dziczeją lub wyrzucają zwierzęta z domu. Dziś nie ma już tylu szop, gospodarstw, w których znalazłyby pożywienie koty i przetrzymały zimę. Bezdomniaki szukają kryjówki w krzakach, w stosach desek, piwnicach. W blokach ludzie zamykają okienka piwniczne, gdzie mogłyby schronić się koty. Brak kotów, to nastanie królestwa myszy i szczurów. Gryzonie te szukają łatwego pokarmu, a taki im dostarczają blokowe śmietniki. Urząd każdego miasta ma obowiązek sterylizować bezdomne zwierzęta i dokarmiać je zimą. Uczniowie klasy III postanowili w myśl hasła „Ratując jednego zwierzaka nie zmienisz świata, ale możesz zmienić świat tego jednego”, zbudować budkę dla jednego bezdomnego kota. Budka została przekazana pani karmicielce.

 

 

    

    

 

 Po cyklu zajęć dotyczących zwierząt domowych psa i kota w klasie odbył się test znajomości tematu. Największą wiedzę o czworonożnych pupilkach zdobyły ALICJA TRAWKA i SARA RUCHAŁA. Gratulacje!

 

 

14546