Przejdź do treści
1
2
3
4
5
6
Przejdź do stopki

O szkole

Treść

Charakterystyka Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Muszynie

        Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Muszynie przy Stowarzyszeniu na Rzecz Edukacji i Rozwoju Doliny Popradu to ośmioklasowa szkoła z oddziałem przedszkolnym. Jest szkołą publiczną, która od 1 stycznia 2012 roku została przekazana Stowarzyszeniu przez Urząd Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. Położona jest w dzielnicy Folwark odległej od centrum miasta o ok. 3 km.

        Historia jej założenia sięga czasów przed II wojną światową. Według informacji zawartych w kronice szkoły, po odzyskaniu niepodległości w roku 1918, dzieci zamieszkałe w dzielnicy Folwark uczyły się w prywatnym domu, w pomieszczeniu wynajętym u jednego z mieszkańców. Nauczyciel uczył trzy oddziały, prowadząc naukę łączoną. Tylko niektóre dzieci mogły kontynuować naukę w siedmioklasowej szkole w Muszynie, dlatego mieszkańcy dzielnicy zaczęli się starać o wybudowanie własnej szkoły. We wrześniu 1936 roku uczniowie poszli już do nowej szkoły. Powstała na placu darowanym przez mieszkańca i częściowo z jego funduszy. Była niewielka, z jedną tylko salą lekcyjną i korytarzem, który z czasem również przystosowano do prowadzenia zajęć. Wielka powódź w 1958 r. zniszczyła cały skromny dobytek szkoły. Ponownie mieszkańcy postarali się o nowe wyposażenie, a z biegiem lat o rozbudowę szkoły.

        Obecnie szkoła ma trzy kondygnacje. Jest wyremontowana po drugiej wielkiej powodzi, która miała miejsce w czerwcu 2010 roku. Woda zniszczyła wówczas parter budynku, wyposażenie sal lekcyjnych, meble, stoliki, krzesła, parkiet na podłodze, pomoce dydaktyczne, wyposażenie kuchni oraz kotłownię i piec centralnego ogrzewania. Z pomocą przyszło wielu ludzi dobrej woli i instytucji, dzięki którym po wakacjach dzieci mogły wrócić do świeżo odmalowanych i wyposażonych sal lekcyjnych.

        Budynek szkoły, po ostatniej rozbudowie z końca lat 90 jest przestronny i wygodny. Na parterze mieszczą się cztery sale lekcyjnych, sala świetlicowa, gabinet dyrektora, szatnia, toalety wraz z prysznicami. Oprócz tego na parterze znajdują się stołówka i kuchnia. Drugą kondygnację zajmują: sala lekcyjna, nieduża sala gimnastyczna, pracownia komputerowa i pokój nauczycielski, toalety i prysznice. W jednej z sal lekcyjnych utworzono pracownię językową wyposażoną w stanowiska dla uczniów z mikrofonami i słuchawkami oraz posiadającą tablicę multimedialną. Na trzeciej kondygnacji są trzy sale lekcyjne, biblioteka z czytelnią, toalety, prysznice, pomieszczenia magazynowe. Na terenach wokół szkoły jest boisko i plac zabaw dla najmłodszych.

 

 

14149